מהו היקף זכות השימוע בישראל?

הזכות לשימוע נועדה להעניק הזדמנות לאדם להשמיע את טענותיו בפני גורם העומד להחליט בעניינו hammer-719068_640בהיבט של הדין הפלילי או בהיבט של עניין אחר. דוגמה מוכרת לכך היא הזכות לשימוע לפני פיטורים. הזכות לשימוע נחשבת לאחת מאבני היסוד של כללי הצדק. כדאי לדעת כי שימוע לפני הגשת כתב אישום נהוג בארץ כבר שנים רבות. הכללים בנושא שימוע פלילי נקבעו בשנת 1991 בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה, ובשנת 2000 עוגנה הזכות לשימוע בסעיף 60 א' לחוק סדר הדין הפלילי.

זכות השימוע לחשוד בפלילים

הגשת כתב אישום היא אחת ההחלטות הקשות והפוגעניות ביותר שהמדינה עשויה לקבל נגד אזרח. יש להחלטה משמעויות והשלכות מרחיקות לכת על חירותו, על כבודו ועל קניינו של האדם, לרבות השלכות על שמו הטוב והשלכות נוספות. עו"ד פלילי המייצג את הנאשם יכול לייעץ לו לפנות לתביעה ולבקש שימוע פלילי כדי לנסות לשכנע את התביעה לא להגיש כתב אישום, או לחלופין להגיש כתב אישום מרוכך יותר בגין עבירה פחות חמורה.

מאחר שזכות השימוע לחשוד בפלילים מעוגנת בחוק ונחשבת לזכות חשובה, יש לעשות בה שימוש מושכל ולהיעזר בזכות זו רק במקרים מתאימים. במקרה כזה חשוב להשתמש בשירותיו של עורך דין פלילי מקצועי ומנוסה, שיפעיל את שיקול דעתו בעניין. כיוון ששימוע הוא עניין מהותי שמטרתו לברר את חומר החקירה באופן יסודי, לעתים עשוי שימוע פלילי לגלות את קו ההגנה של הסנגור ועלולות להיות לכך השלכות על יכולת הייצוג של הנאשם ועל האפשרות לזכות במשפט.

סעיף 60 א' לחוק הדין הפלילי

כאמור, הזכות לשימוע מעוגנת בחוק הדין הפלילי. הרשות אליה הועבר חומר החקירה חייבת לשלוח הודעה בכתב לחשוד, בצירוף פרטים ליצירת קשר. החשוד רשאי לפנות בכתב תוך 30 יום לרשות העוסקת בעניינו, ועליו לציין מדוע יש להימנע מהגשת כתב אישום נגדו. חשוב להיוועץ בגורם מקצועי ויש לפנות לשירותיו של עורך דין פלילי מנוסה, משום שיש רק הזדמנות אחת לדרוש שימוע פלילי לפני הגשת כתב אישום.

פורסם בקטגוריה בלוג, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.