מהם שלבי הליך שימוע פלילי לאחר חקירה במשטרה?

handcuffs-2102488_640כל אדם מעוניין להימנע מכך, אבל הבעיה היא שלפעמים יש פער בין הרצוי למצוי. אנחנו מתכוונים למצב בו האדם נחקר תחת אזהרה עקב עבירה שביצע, לכאורה או שלא. החקירה במשטרה היא לרוב מאיימת והכל חוץ מנעימה, אבל במידה רבה היא רק תחילת הדרך. לאחר מכן מתחיל הליך השימוע, הכולל כשלעצמו מספר שלבים עיקריים.

הכול מתחיל בדואר

הליך שימוע פלילי מתחיל, כמו הרבה מאד דברים אחרים, במכתב ששולחת הפרקליטות לתיבת הדואר של האדם הנחקר, בדרך כלל מספר שבועות או חודשים אחרי מועד החקירה. מטרת המכתב היא ליידע את האדם על כך שהתיק שבגינו נערכה החקירה מועבר לעיונה של הרשות התובעת.

כתיבת בקשת השימוע

מרגע שהמכתב מתקבל אצל האדם הנחקר, יש לו חודש ימים לבצע את השלב הבא – להעלות נימוקים שמסבירים מדוע לא צריך להיות מוגש נגדו כתב אישום. אין חובה לעשות את זה, אבל ברור שזה מומלץ אם סבורים שיש סיבה להימנע ממשפט. את הצעד הזה מומלץ לבצע באמצעות עורך דין הבקיא בדין הפלילי, כשרצוי שהמכתב יכלול נימוקים ממוקדים, יתייחס למאפייני המקרה וכן הלאה. שימו לב שהטיעונים לעיתים עלולים לשמש נגד האדם שהגיש את הבקשה, כאשר במקרים מסוימים אפשר להתייחס אליהם בתהליך המשפטי, אם יימשך.

שימוע בעל פה

על פי חוק, לרשות התובעת יש כיום אפשרות להזמין את החשוד ו/או את עורך הדין שלו לשימוע בעל פה שייערך במשרדים שלה. אופציה אחרת אותה יכול להציג עורך הדין, היא לקיים מפגש פנים מול פנים. המטרה כאן מנקודת המבט שלו היא להביא טיעונים שמסבירים שאין הצדקה להגשת כתב האישום נגד מרשו.

לאחר כל אלה, בהתאם למסלול הנבחר, תגיע הרשות התובעת להחלטה הרת גורל: האם להגיש את כתב האישום, או שמא להימנע מכך (מקרה בו חשוב לראות מהו הסעיף בגינו נסגר התיק). כך, למשל, מצב בו התיק נסגר עקב היעדר ראיות יביא לכך שהרישום במשטרה יישאר בעינו.

פורסם בקטגוריה בלוג, שימוע פלילי, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.