מיהו "חסר ישע" במשפט הפלילי?

פעמים רבות אנו שומעים באמצעי התקשורת על התעללות בחסר ישע זה או אחר, לרבות קשישים או קטינים. סיפורים אלו בדרך כוללים התעללות של מטפלים בחסרי ישע, התעללות של זרים באנשים המצויים במצב זה ואפילו מקרים של אלימות בתוך המשפחה. מהו "חסר ישע" במשפט הפלילי?

חסר ישע – הגדרה

מה ההגדרה לחסר ישע? (צילום אילוסטרציה: Mendhak)

מה ההגדרה לחסר ישע? (צילום אילוסטרציה: Mendhak)

כל אחד יודע כי אדם חסר ישע הוא אדם שאינו יכול לעזור לעצמו במצבים מסוימים, אך לא כל אחד יודע מה הפירוש של מושג זה מבחינת המשפט הפלילי. אדם חסר ישע הוא אדם שלא יכול לדאוג לצרכים שלו ולבריאות שלו. דבר זה יכול להתרחש אם משום שאותו אדם צעיר מאוד (תינוק או קטין) או שהוא מבוגר מאוד. חסרי ישע יכולים להיות גם אנשים חולים מבחינה פיזית או נפשית, אנשים שלוקים בשכלם ועוד. האישור כי אדם הוא אכן חסר ישע נמדד על פי היכולת הפונקציונלית שלו. אם הוא אינו מתפקד בחייו ואינו שולט בהם, הוא חסר ישע.

מהי התעללות בחסר ישע?

התעללות בחסרי ישע יכולה להיות פיזית, מינית או מנטלית, ובהחלט עשויה להביא למצב של אישום פלילי. חשוב להבין כי לא רק מקרה נקודתי נחשב כהתעללות, אלא גם מצבים של הזנחת אותו אדם. כל עו"ד פלילי שנתקל במקרים כאלו, יבהיר כי התעללות בחסרי ישע נחשבת במשפט הפלילי עבירה חמורה. כל אדם שייתפס מתעלל בחסר ישע, חשוף לעונש של עד שבע שנות מאסר ובמקרים בהם המתעלל הוא גם המטפל ואותו אדם שאחראי על חסר הישע, העונש המקסימלי עלול להגיע לתשע שנים. סוגי התעללות בחסרי ישע:

  • פיזית – הכוונה היא אל כל פגיעה פיזית, כמו למשל מכות, יצירת כוויות, מניעה בכוונה מאוכל, שבירה של ידיים ורגליים, מכות יבשות ועוד.
  • פסיכולוגית – כאן לעתים מדובר על בידוד של חסר הישע מכל העולם, השפלתו, פגיעה בכבודו על ידי העלבות או אי עזרה בפעולות תפקודיות פונקציונליות ועוד.
  • הזנחה – מניעה של תרופות אותן הוא צריך לקבל, אי ניקוי, החלפת ביגוד ועוד.
  • התעללות מינית – מקרי התעללות מינית בחסרי ישע על ידי המטפלים במוסד, המטפלים הפרטיים שלהם וכל אדם אחר שמנצל את המצב שחסרי הישע אינם יכולים לעזור לעצמם.
פורסם בקטגוריה מונחים במשפט הפלילי, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.